Pisklęta w Pięcie Geniusza
W dniu 2 lipca wolontariuszka zgłasza remont budynku Zachęty. Sądzi, że mogą w nim gniazdować ptaki, ponieważ zauważyła siedzące na rusztowaniu wróble. Remontem objęte są elewacja wschodnia (frontowa) i część elewacji zachodniej, zasłaniają je rusztowania i siatka. Na szczęście prace dopiero się zaczynają, maja polegać na umyciu i odnowieniu elewacji.
Przeprowadzone obserwacje pozwalają potwierdzić gniazdowanie wróbli (elewacja frontowa) i jerzyka (szczyt łączący elewację zachodnią i południową). Informuję administrację budynku i wykonawcę prac. Przed remontem nie wykonano opinii ornitologicznej – administrator tłumaczy się brakiem świadomości, że w budynku są gniazda ptaków.
W kolejnych dniach w celu umożliwienia kontynuacji prac dokonujemy dalszych, dokładnych obserwacji ze wszystkich poziomów rusztowań, dzięki czemu udaje nam się zlokalizować dwa gniazda wróbli, ukryte w ubytkach form rzeźbiarskich wypełniających tympanon. W jednym znajdują się pisklęta, drugie jest nie zamieszkałe.
Wspólnie z kierownikiem robót ustalamy harmonogram prac w taki sposób, by zasiedlone gniazdo było bezpieczne do czasu wyprowadzenia młodych. Fragment ściany z gniazdem jerzyka będzie remontowany w przyszłym sezonie.
Podczas dokonanego z rusztowań przeglądu frontowej ściany budynku stwierdzam też liczne ślady obecności gołębi, zwłaszcza w zagłębieniach rzeźbiarskich detali, mimo zamontowanych na nich kolców. Ponieważ kolce stwarzają niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia ptaków, zalecam ich usunięcie i zamontowanie bezpiecznych, estetycznych i skutecznych spiral.
Przy okazji obserwacji gmachu Zachęty lokalizujemy gniazda wróbli umiejscowione w latarniach wzdłuż ulicy Królewskiej.
W dniu 26 lipca przeprowadzam z rusztowania kontrolę wróblich gniazd. Ponieważ oba gniazda są puste (sprawdzam to dodatkowo przy pomocy videoskopu), otwory do nich zostają natychmiast zaklejone tynkiem, by uniemożliwić ptakom ewentualne założenie kolejnego lęgu. Dalsze prace remontowe mogą być prowadzone bez przeszkód.
Zostaje wykonana ekspertyza ornitologiczna, ze wskazaniem na konieczność powtórzenia obserwacji przed kolejnym etapem remontu wiosną przyszłego roku. Zawiera też zalecenia , by inwestor wykonał kompensację w postaci skrzynek lęgowych na drzewach w okolicy gmachu.
[mudslide:picasa,0,nogawlape,5928559526744054785]