Rumunia – co możesz zrobić?

Pomóż nagłaśniać sprawę, by Unia Europejska musiała zareagować, a w mediach rumuńskich pojawiły się informacje o tym, że Europa protestuje.

Możesz:

1. Pisać krótkie maile do ambasady Rumunii. Oto wytyczne:

  • Wystarczy napisać 2 zdania.
  • Wyraź swoje oburzenie, ale w kulturalny sposób, bez wulgarności i mowy nienawiści. Pokażesz w ten sposób, że ludzie na poziomie, obywatele UE są przeciwni zabijaniu psów. Napisz na przykład, że:

–  chciałaś/chciałeś zwiedzić Rumunię, ale kiedy okazało się, że okrutnie traktują psy – rezygnujesz;

– że mordując psy sprawiają, że Rumunia jawi się Europejczykom jako kraj barbarzyński;

– że uważasz za skandaliczne przeznaczanie tak wysokich sum pieniędzy na brutalnych hycli, zamiast na sterylizacje psów, że jako obywatel/-ka UE czujesz się okradana, gdy coś takiego dzieje się w kraju członkowskim UE.
2. Podpisać petycje:

  • Do władz Rumunii, żeby zamiast wspierać masowe mordowanie psów zaczęły wspierać masową sterylizację. Populacje bezdomnych psów udaje się zmniejszać tylko poprzez długofalowe humanitarne programy: akcje sterylizacji, programy adopcyjne i edukowanie społeczeństwa rumuńskiego, by nie porzucało zwierząt.
3. Nagłaśniać sprawę w mediach

Ważne jest, abyśmy nie pozwolili wymordować rumuńskich psów w ciszy. Obywatele UE, w tym także Polski, muszą wiedzieć co władze Rumunii robią tym zwierzętom. Jeżeli pracujecie w mediach lub macie znajomych , którzy tam pracują – starajcie się, aby temat rumuńskich psów był w mediach obecny. Jeżeli nie macie z mediami nic wspólnego – to piszcie do nich maile jako widzowie, czytelnicy, słuchacze – i proście o nagłaśnianie sprawy.
Wysyłajcie im kontakt do Magdy:

Magdalena Kuropatwińska, Bukareszt,  tel. 00 40 752 856 767, e-mail: [email protected]


4. Zdobywać sojuszników: znane osoby, polityków

Zainteresowanie znanych ludzi, gwiazd czy polityków jest bardzo cenne dla każdej sprawy zwierzęcej – przyciąga media, sprawia, że angażują się w pomoc osoby wpływowe, mogące zrobić więcej niż większość “szarych obywateli”. Dlatego piszcie maile, rozmawiajcie osobiście – proście o wsparcie dla ratowania rumuńskich psów.Proście polityków, posłów i europosłów, znanych ludzi, których cenicie, podziwiacie.

5. Dołączyć do grupy na Facebooku, aby być w kontakcie z nami i aktualnościami
Grupa powstała by pomagać psom mordowanym na Euro 2012. Obecnie chcemy, aby służyła kolejnym szczególnie mocno potrzebującym psom: rumuńskim. Będziemy w niej publikować aktualne informacje dotyczące sytuacji w Rumunii. Nazwa grupy to:

6. Pomóc wzmacniać rumuńskie organizacje prozwierzęce, oceniamy potrzeby na bieżąco, ogłaszamy zbiórki i wysyłamy pomoc.