Zimowe ptakokarmienie

Uwaga, Uwaga!

Inicjujemy ogólnopolską akcję pn. Zimowe Ptakokarmienie!!!


Adresujemy ją do wszystkich osób o wrażliwych sercach, które zechcą zadbać o to, by nasi skrzydlaci sąsiedzi mogli przetrwać zimę.
Jesteśmy im to winni, bo nasze miasta wciąż zabierają im miejsca schronienia i żerowania. Kiedy w ciepłym domu siadamy do posiłku, pomyślmy o ptakach za oknem, które nie mają się gdzie ogrzać i nie znajdują pożywienia w świecie pozbawionym owadów i roślin, gdy śnieg przykrywa zmrożoną ziemię.
Pod linkiem https://nogawlape.org/?p=2004 w tekście „Jak dokarmiać ptaki zimą” znajduje się instrukcja własnoręcznego wykonania najprostszego karmnika z dwóch plastikowych butelek.
Wiele praktycznych porad odszukać też można na innych, „ptasich” forach (np. OTOP).
Wiemy, że jest spora grupa osób, które co roku dokarmiają ptaki. Wydaje nam się jednak, że skala tej pomocy jest wciąż zbyt mała. Zależy nam na tym, by na każdym podwórku (a jeśli się da – to i na balkonie) znalazła się ptasia stołówka, w której do wiosny nie zabraknie odpowiedniego pokarmu. Może jedni dokarmiający ptaki sąsiedzi namówią do tego innych? Może razem postawią/powieszą karmniki, które będą wspólnie zaopatrywać? A może mieszkańcy osiedla zwrócą się do administracji, by sfinansowała podwórkowy karmnik, o który dbać będzie cała społeczność?
O czym trzeba koniecznie pamiętać: zaczynając dokarmiać ptaki musimy zadbać o to, by regularnie uzupełniać podawane im pożywienie. Będą przylatywać do naszej stołówki nieraz z dużych odległości i utrata energii, której nie uzupełnią, bo karmnik będzie pusty, może okazać się dla nich tragiczna.
Pamiętajmy również o wodzie, której zimą ptakom brak. Nasi milusińscy czasami, nawet w czasie lekkich mrozów, mają chęć się wykąpać. Jeśli dostaną szerszy pojemnik z wodą, to na pewno to zrobią.

Do udziału w akcji Ptakokarmienia zapraszamy szczególnie szkoły i przedszkola. Nie ma lepszej metody nauczenia dzieci empatii wobec słabszych niż wdrożenie ich do pomagania potrzebującym zwierzętom. Zaś zaopatrywanie w pokarm i obserwacje karmnika pod okiem nauczyciela mogą być pasjonującymi, żywymi lekcjami przyrody i satysfakcjonującą nagrodą za poniesiony trud.

Zapraszamy też małe i duże firmy, zakłady pracy, instytucje. Wszędzie znajdzie się drzewo lub kawałek placyku, na którym możecie stworzyć firmowy, społeczny stół dla ptaków. Odwdzięczą się Wam wiosną i latem: śpiewem i łowiąc ogromne ilości komarów, much, meszek i innych uciążliwych owadów.

A więc do dzieła:
– urządzajcie ptasie jadłodajnie i bawcie się ich podglądaniem,
– pochwalcie się efektami swojej akcji.

Do połowy marca 2015 r. czekamy na Wasze relacje: zdjęcia, filmy, opisy, ciekawe spostrzeżenia. Opowiedzcie, czy karmienie ptaków wpłynęło na Waszą wiedzę o nich i poszerzyło zainteresowanie światem przyrody? A może będzie też mieć znaczenie dla integracji dzieci w szkole czy pracowników w firmie – zaangażowanych w projekcie?

Relacje nadsyłajcie na adres: [email protected]

Autorów najlepiej zorganizowanego Ptakokarmienia i najbardziej interesującej relacji nagrodzimy Dyplomem Ptakoluba, a informacje o efektach akcji opublikujemy na naszej stronie internetowej Fundacji „Noga w Łapę”, na Facebooku oraz w lokalnych, warszawskich gazetach.