Interwencja w Piastowie

Interwencja w Piastowie

03.06.2015, Warszawa

Do: Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie

Na podstawie ustawy o zapobieganiu i naprawie szkód w środowisku proszę o wszczęcie postępowania odnośnie zniszczenia siedlisk jerzyków i innych ptaków w budynkach Bema 1 i Bema 3 w Piastowie.

Na początku sierpnia 2014 roku zostałam wezwana przez mieszkańców Spółdzielni Mieszkaniowej w Piastowie na interwencję dot. zniszczenia siedlisk jerzyków i kawek w należących do spółdzielni i ocieplanych wówczas blokach Bema 1 i Bema 3. Po przybyciu na miejsce zespół Ptasiego Patrolu Fundacji Noga w Łapę potwierdził doniesienia mieszkańców. Przy ocieplanych budynkach krążyły jerzyki, usiłując dostać się do gniazd w szczelinach dylatacyjnych, zaklejonych styropianem. Obserwowaliśmy też jerzyki i kawki wchodzące do szczelin przy rurach spustowych i rynnach oraz do częściowo drożnych otworów w stropodachu.
Niestety zwrócono się do nas o interwencję zbyt późno – prace na jednym budynku już się kończyły, na drugim były bardzo zaawansowane, więc szkody wśród ptaków mogły być znaczne. Po rozmowach z nami wykonawca zgodził się opóźnić prace w miejscach, gdzie obserwowaliśmy ptaki korzystające jeszcze z siedlisk. Dowiedzieliśmy się też, że spółdzielnia posiada opinię ornitologiczną, wykonaną podobno przez wykładowcę z SGGW. Najprawdopodobniej autor opinii nie wykazał obecności ptaków na budynkach.
Podczas 3 dniowych obserwacji (4, 5 i 6 sierpnia) budynku Bema 1, gdzie prace były mniej zaawansowane, zlokalizowaliśmy 2 gniazdka kawek i 5 gniazd jerzyków (ew. wróbli). Dwa spośród tych gniazd – w szczelinach przy parapetach – odkryliśmy usuwając zasłaniający je styropian. To właśnie szturmowanie przez jerzyki tych zaklejonych gniazd skłoniło mieszkańców do alarmu. Pozostałe gniazda – w stropodachu i przy rynnach/rurach spustowych zlokalizowaliśmy na podstawie wejść ptaków. W dwu wypadkach, w miejscach, do których był dostęp z rusztowań, potwierdziły to następnie badania wideoskopem. Podczas wieczornych obserwacji udało nam się też zobaczyć 4 nietoperze, przemieszczające się wzdłuż ściany bloku Bema 3.

Termin, w którym zrobiliśmy ubiegloroczne obserwacje (początek sierpnia) był czasem kończących się lęgów, część jerzyków już odleciała. Prace budowlane na jednym budynku były praktycznie zakończone, na drugim na tyle zaawansowane, że ślady i ew. miejsca gniazdowania w większości były już zniszczone. Z tego powodu nasze oględziny wykazały mocno zaniżoną ilość siedlisk, których w rzeczywistości musiało być tu znacznie więcej.

W dniach 30 i 31 maja 2015 r. wolontariusze Ptasiego Patrolu dokonali ponownych obserwacji na miejscu ubiegłorocznych wydarzeń. Oceniliśmy liczbę jerzyków krążących wzdłuż ścian obu budynków na ok. 60 osobników. Nagraliśmy też materiał filmowy, pokazujący jerzyki szukające na ścianach bloku Bema 1 swoich gniazd sprzed ocieplania, co pokrywa się z naszymi ubiegłorocznymi obserwacjami.
Wnioskujemy o powieszenie na każdym z budynków po 20 budek lęgowych: 12 dla jerzyków, 4 dla wróbli i 4 dla kawek. Sądzimy też, że należy powiesić skrzynkę dla nietoperzy, które z dużym prawdopodobieństwem przed remontem miały tu schronienie.
Bloki Bema 1 i Bema 3 były najprawdopodobniej ostatnimi miejscami, w których zachowały się gniazda. Spółdzielnia Mieszkaniowa w Piastowie doprowadziła do zniszczenia wszystkich ptasich siedlisk w swoich zasobach, zatem skumulowana szkoda w środowisku jest bardzo duża. Kompensacja w postaci budek na w/w budynkach będzie, w naszym mniemaniu, minimalną konieczną formą zadośćuczynienia.

Renata Markowska
Ptasi Patrol Interwencyjny


Grudzień 2015

Przyszła do naszej wiadomości decyzja Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie dot. kompensacji zniszczonych siedlisk. RDOŚ nałożyła na Spółdzielnię Mieszkaniową w Piastowie „obowiązek przeprowadzenia działań naprawczych w postaci umieszczenia na budynkach przy ul. Bema 1 i Bema 3 w Piastowie po 20 skrzynek lęgowych: 12 typu „J” dla jerzyków, 4 typu „A” dla wróbli, 4 typu „D” dla kawek oraz po 1 skrzynce dla nietoperzy typu nietoperz trocinobeton I.” Teraz czekamy na ruch Spółdzielni.

[mudslide:picasa,0,nogawlape,6174932473380570049]