Ogród Krasińskich cd
19.02.2013
Sprawa Ogrodu Krasińskich przelała czarę goryczy i wywołała lawinę gniewu mieszkańców Warszawy. Cieszy to, że przybrał on formę zorganizowaną, rozwija się, obfituje w ciekawe wydarzenia i zmusza polityków oraz przedstawicieli władzy do debaty i zajęcia stanowiska. Daje to nadzieję, że w przyszłości takie skandaliczne decyzje, powodujące dewastację tkanki przyrodniczej (oraz zabytkowej) Miasta, nie będą miały miejsca.
Problem w skrócie można zawrzeć w kilku pytaniach:
Gdzie są drzewa? Dlaczego oszukano mieszkańców i zamiast 60 wycięto 337 drzew?
Dlaczego Prezydent Hanna Gronkiewicz milczy publicznie a na facebooku aktywnie wspiera rewaloryzacje parku, którą mieszkańcy nazywają dewitalizacją?
Co postanowi Konserwator Zabytków, który wszczął kontrolę realizacji modernizacji parku?
Czy w dobie kryzysu należy wydawać 16 mln złotych na wycinkę 337 drzew i zrobienie szachów ogrodowych, fontanny kaskadowej z wodospadem, która nie nawiązuje do założeń historycznych projektu Szaniora oraz muru, którego nie chcą mieszkańcy?
Czy urzędnicy mogą ignorować postulaty mieszkańców oszukując ich na konsultacjach społecznych i arogancko twierdzić,że mieszkańcy nie wiedzą, co dla nich dobre?
W środę 13 lutego Komisja Dialogu Społecznego przy Biurze Ochrony Środowiska jednomyślnie podjęła uchwałę, iż ze względu na ogrom zaniedbań i nieprawidłowości w wycince drzew oraz zaburzenie ekosystemu, w tym brak opinii środowiskowych i analizy wpływu rewaloryzacji na siedliska ptaków sprawę należy skierować do NIK , CBŚ i prokuratury.
W niedzielę 17 lutego W Państwomiasto przy ul. Andersa 29, gdzie spotykają się ludzie zaangażowani w protest przeciwko dewitalizacji Ogrodu Krasińskich i licznych innych terenów zielonych w Warszawie, aktor Olgierd Łukaszewicz odczytał apel do p. prezydent Hanny Gronkiewicz.
W drugiej części spotkania miał miejsce znakomity odczyt (połączony z prezentacją) prof. Macieja Luniaka, światowej sławy ornitologa, autorytetu w dziedzinie ekologii w środowisku zurbanizowanym.
Wykład pt. „Parki miejskie przyjazne przyrodzie – przykład Warszawy i Berlina” ma służyć inspiracji do debaty i do dalszych działań skierowanych na ochronę parków przed dalszym wycinaniem drzew, a także szerzej do uczestnictwa w tworzeniu Wizji Zieleni w mieście oraz działań jakie należy podejmować w celu zapewnienia jej ochrony.
W poniedziałek 25 lutego (prawdopodobnie ok. godz. 15) planowane jest spotkanie miejskiej Komisji Ochrony Środowiska, gdzie przy okazji sprawy Ogrodu Krasińskich mają być omawiane procedury i zakres konsultacji społecznych w podobnych sytuacjach.